Zapojte se do Zažít město jinak 2016

Máte chuť na jeden den oživit svou ulici a poznat sousedy? Zapojte se do Zažít město jinak 2016 a zorganizujte sousedskou slavnost ve své čtvrti!

Loni se v Praze konal program na 59 lokalitách a připojilo se také dalších 10 český měst. Jedenáctý ročník sousedské slavnosti Zažít město jinak klepe na vrátka a Vy máte možnost být u toho!

Přidejte se a společně se sousedy a známými, místními podniky, spolky a organizacemi, kavárnami a obchůdky, a vdechněte život Vašemu blízkému místu. Zkrášlit můžete zanedbané nároží s lavičkou, jindy prázdnou nebo rušnou ulici, či okolní náměstí. Smyslem slavností je i zklidnění automobilové dopravy a navrácení života do míst konání akce.

Netoužíme po velkolepém festivalu. Zajímá nás příběh Vaší ulice a lidí, kteří v ní žijí. Připravte si program a oslovujte místní, ať se také zapojí. Tato aktivita bude ryze na Vás. Auto*Mat Vám zajistí společnou propagaci, pomoc s vyjednáním záborů, praktické rady a propojení s aktivními skupinkami a jedinci ve Vaší čtvrti.

Termín letošního Zažít město jinak je sobota 17. září.

Tato výzva je otevřená do 31. května.

Máte-li chuť uspořádat sousedskou slavnost ve Vaší čtvrti, napište nám na zmj@auto-mat.cz.

Zažít město normálně

Fenomén Zažít město jinak je čím dál populárnější a lidé chtějí využívat své ulice nejen k parkování nebo přesunům, ale také ke společenskému životu. Přesvědčivý důkaz jsme mohli vidět tento víkend v 10 městech. Díky, že jste přišli zažít město jinak s námi! Na ulicích se snídalo, obědvalo i večeřelo, zpívalo, hrálo na kytaru, koupalo v bazénku, jezdilo na koních, probíhaly bleší trhy, diskuze i tvůrčí dílny. Zábava byla přichystaná pro všechny věkové kategorie.

Zažít město jinak začalo před 10 lety na Smetanově nábřeží jako takový pokusný happening s cílem změnit nábřeží v pěší korzo po zahraničním vzoru. Program byl produkčně a dramaturgicky v rukou skupinky lidí, ze které se později vyvinula iniciativa Auto*Mat. Po několika letech se slavnost přesunula na Vinohrady, ale program stále vymýšleli lidé z Auto*Matu. Zlom nastal v roce 2011, kdy jste se poprvé otěží chopili vy, lidé z různých městských části a začali si náplň vytvářet sami. Od té doby se slavnosti neuvěřitelně rozrostly. Přesněji řečeno z jednoho místa v roce 2006 na téměř 60 míst v Praze v roce 2015. A máme radost z toho, že se připojují i další města!

Díky vzrůstajícímu zájmu o aktivity ve veřejném prostoru jsme spustili komunitní web s názvem „Zažít město normálně” (proklik na něj je umístěný vpravo nahoře v menu), který obsahuje kalendář sousedských akcí po celé republice, příklady úspěšných akcí, rady a tipy pro pořadatele a do budoucna také manuál, jak pořádat sousedskou slavnost, který vzniká ve spolupráci s MČ Praha 7. Zažívejme město spolu každý den!  

Mobilní aplikace s programem

Aplikace pro nejkrásnější dny v roce! Stahujte pražský program do mobilů v sekci Ke stažení nebo pod tímto odkazem. Za výrobu děkujeme vývojářské firmě GoodShape.

Kam skočit dřív? Podívejte se na pár tipů z programu v Praze

Na co jsme narazili, když jsme se probírali letošním velkolepým pražským programem? Jaké jsou highlighty, které jsme zahlédli na svých monitorech? Připravili jsme tipy pro ty, kteří něvědí, kam se dřív vrtnout. Jsme si přitom vědomi, že zajímavého toho bude mnohonásobně víc: podívejte se na detailní program na webu nebo do tištěných programů, jež budeme rozdávat o víkendu. více

Projeďte se po slavnostech na kole

Auto*Mat připravil doporučené trasy pro přejezd na kole mezi jednotlivými zónami, které jsou na mapě Prahounakole.cz. Můžete si najít i svoji vlastní cestu. Místo obvyklého jednoho velkého pelotonu podzimní cyklojízdy, která se konala v předešlých letech, bychom totiž rádi zaplnili město plošně. více