PrahaPraha 10Vršovice, Náměstí Sv. Čecha

Zažít město jinak „na Čecháči“? Pod věží vršovického kostela Sv. Václava, dominanty nejen Čechova náměstí, můžete zažít jinak nejen město ale také katolíky a evangelíky. Dohromady s místními i přespolními obchodníky/-cemi a umělci všeho druhu oživí a zpestří toto náměstí a podkostelí. Hlavní program se bude odehrávat na schodech kostela. Uvidíte divadla, uslyšíte muziku, můžete nakoupit u místních a posedět u kávy a něčeho dobrého na dece. Děti i dospělí si přijdou na své. Přijďte a žijte ve městě, které vybízí k nejrůznějším aktivitám. Chcete-li se zapojit aktivně, napište na tomas.vokaty@gmail.com.

Program 19.9.

13:00Dílny

Poezie mezi exkrementy

Už žádné umění pro umění! Na travnatém prostranství před kostelem sv. Václava je ale příliš vysoká koncentrace psích výkalů. Současně je to ideální místo pro piknik. A mezi nadšenými dobrovolnickými uklízeči je i několik příležitostných básníků a básnířek. Přidejte se k nim! K dispozici budou pytle, rukavice a lopatičky a po každé sesbírané etapě se osvěžíme věnečkem z veršů. Každý, kdo přidá ruku k dílu, může zavonět! Stejně tak ovšem oblaží i radost z dobře uklizeného trávníku. A, samozřejmě, poletující motýli.

Travnaté prostranství před kostelem Sv. Václava

14:00Pro dětiHIT!

Když motýl rozevře svá křídla…

Když motýl rozevře svá křídla, všichni žasnou nad jeho krásou... Proměňte Čecháč v zahradu čarokrásných motýlů s výtvarnou dílnou Atelieru RŮT, od 14:00 do 17:30 h. (www.Facebook.com/AtelierRut)

Vedle kostela Sv. Václava

14:00Ostatní

Komentované prohlídky kostela Sv. Václava


14:00Pro děti

Motýli mezi stromy

Máte rádi motýly? My taky! Ale bojíme se, že v září už jich moc lítat nebude. Proto je chceme lapit na průhlednou fólii nataženou mezi stromy - pomocí barevných sprejů a šablon. Vhodné pro všechny hravé duše zhruba od šesti let.

Travnaté prostranství před kostelem Sv. Václava

14:00Dílny

Charitativní bazárek

Výměnný bazárek. Přineste oblečení, které by se mohlo líbit sousedům a odneste si to, které se bude líbit vám. Obleční budeme prodávat za symbolickou cenu a výnos dostane Organizace na pomoc uprchlíkům.

V době do 15:00 do 18:00 si můžete "úlovky" z bazárku, nebo i donesené oblečení dotvořit v naší dílničce.

Schody kostela Sv. Václava.

14:00Ostatní

Výstavy & instalace

Asijské maličkosti II aneb soudce Ti a případ japonské gejši

Výstava lavírovaných kreseb Ondřeje Rady.

Instalace

Josefína Jonášová: Mola Mola
Veronika Durová: Dialog II.

Kostel Sv. Václava

14:00OstatníHIT!

Piknikovací zóna

Přijďte si odpočinout od ruchu velkoměsta. V parku nedaleko kostela budou připraveny deky a polštářky k posezení, houpačky a slackline pro děti. Můžete ochutnat dobroty od místních živnostníků, poslouchat poezii, nebo jen tak odpočívat.

Travnaté prostranství před kostelem Sv. Václava

14:00Ostatní

Otevření zóny

Uvítání, prezentace stánků, činnost zahájí: Ateliér Růt, obchůdky, odpočinková zóna s koutkem pro děti, atd…

Schody kostela Sv. Václava

15:00Hudba

Rainbow Gospel Choir

Rainbow gospel choir je hudební soubor, který se zaměřuje zejména na interpretaci gospelových písní, tj. hudby, která vznikla na počátku 20. století v prostředí amerických černochů. Gospel je energická, živá a radostná muzika s duchovním obsahem. Má mnoho podob a je ovlivněna snad všemi hudebními žánry. V poslední době ale podnikáme i výlety mimo tento žánr.

V našem podání je gospel představován sborem a pětičlennou kapelou (klavír, el. kytara, baskytara, bicí, saxofon). Zpíváme převážně anglicky, tradiční i současné gospelové písně. První koncert se uskutečnil v prosinci 2004.

Schody kostela Sv. Václava

16:00Ostatní

Modlitba zakončená motýlími přáními

Společnou modlitbu za město a lidi v něm, vhodnou i pro ty, kteří si myslí, že se modlit neumí, zakončíme psaním přání na balonky a jejich vypouštěním. Helium, balonky i fixy budou k dispozici.

Kostel Sv. Václava

16:30Ostatní

Přednáška Miroslava Matouše o Přemyslu Pitterovi

Miroslav Matouš – básník, kněz CČSH, přítel a autor vzpomínek na Přemysla Pittera

Kostel Sv. Václava

17:00Divadlo

bratři Čapkové: Motýlové (Ze života hmyzu)

Nevážná komedie o vážných stránkách milostných vztahů…

Motýlí divadelní společnost integruje herce se zbytky paměti.

Schody kostela Sv. Václava

18:00HudbaHIT!

Recitál Slávka Klecandra

Koncert Slávka Klecandra ze skupiny Oboroh.

Schody kostela Sv. Václava

19:00Ostatní

Autorské čtení Báry Špičákové

Bára Špičáková představí svou novou knihu o poválečném sídlišti Solidarita ve Strašnicích. Čtení z knihy a diskuse s autorkou.

Kniha přináší pohled na vznik a vývoj prvního poválečného sídliště v Praze v textech tří renomovaných historiček architektury Kimberly Elman Zarecor, Evy Novotné a Michaely Janečkové.

Sídliště Solidarita vznikalo v rámci poválečného hospodářského plánu, tzv. dvouletky. Stavělo se v letech 1947–1951 podle plánů architektů Františka Jecha, Hanuše Majera a Karla Storcha. Ti už před válkou spolupracovali na několika obytných souborech s tematikou sociálního bydlení a zlevnění výstavby. Pro podobu Solidarity je pak důležité poučení z principů skandinávské družstevní bytové výstavby.

Texty střídá 12 rozhovorů s místními obyvateli, fotografický cyklus 12ti portrétů, fotografie z rodinných alb, dokumentace současného stavu a další.


Kostel Sv. Václava

19:15Hudba

Neřvi mi do ucha

Neřvi mi do ucha je sourozenecké duo. A ještě zpěvačka, přece!

Česko-slovenské texty. Proplouvání mezi beaty a utíkání před slovy. Věnce ve vlasech a špetka autismu.


Schody kostela Sv. Václava


20:00Hudba

Svěží zelenina

Ska-big-beat z Náchoda
http://bandzone.cz/svezizelenina

Schody kostela Sv. Václava

21:15Ostatní

Film: Přemysl Pitter. Milujte své nepřátele

Příběh Švýcarky a Čecha, kteří stovkám lidí změnili život i pohled na život. Přemysl Pitter (1895 - 1976) a Olga Fierzová (1900 - 1990) zachránili po druhé světové válce přes 800 židovských a německých dětí z německých koncentračních a českých internačních táborů. Pro mnohé z těchto dětí bylo setkání s Přemyslem a Olgou rozhodujícím zážitkem, který předurčil jejich další život, volbu povolání i duchovní orientaci.

Film o jednotě myšlenek, slov a činů. Přemysl Pitter (1895 - 1976) v roce 1945 shromažďoval stovky převážně židovských dětí z německých koncentračních táborů, věnoval se jejich fyzické i psychické rehabilitaci, a v rozsáhlé akci hledal dětem rodiče a rodičům zmizelé děti. Přitom objevil, že v českých internačních táborech jsou drženy tisíce němců i německých děti v nelidských podmínkách. Bez zaváhání začal (bez vědomí úřadů) svážet na zámky i německé děti a poskytoval jim stejnou péči.Dokázal židovské i německé dětí sblížit, zbavit nenávisti, kterou si přinesli z koncentračních a internačních táborů, naučit je porozumění a odpouštění. Pro většinu z více než 800 zachráněných dětí představovalo těch několik společně prožitých měsíců rozhodující životní proměnu.

Rež: Tomáš Škrdlant / 2005 / Česká republika / 78 min

Schody kostela Sv. Václava

Lokální partneři